1.4. - 30.6. Sleva na stavy Flex -10% --------- Vřetánka skladem!

Jak recyklovat staré oblečení

Recyklace starého oblečení

Moc ráda chodím do galanterií, fascinují mě barvy, struktury, materiály… Vše koncentrované na jednom místě? To je sen! Ale ne vždy odcházím s plnou nákupní taškou, někdy mě brzdí peněženka, jindy červík, který hlodá a povídá něco o tom, že toho doma mám přece dost. Holt mám v sobě nějaké brzdy a někdy mi stačí se jen tak pokochat. Někdy si říkám, jak by bylo krásné si některé ty příze koupit, ale že jsou to směsky přírodního a umělého materiálu a já přeci nechci přispívat k výrobě dalších těžko rozložitelných oděvů, doplňků a jiných. O to víc mě hřeje, když se vrhnu na výrobu vlastních přízí recyklací.

Když jsem začínala tkát. Myslela jsem si, že mě tkaní koberců mine, ale můj stav má nekonečnou osnovu ideální právě na ně, a co si budeme povídat, tkaní koberců se netáhne jako sliz, tedy jako tkaní třeba šátků na nošení. Tkaní koberců je pro netrpělivky jako já naprosto ideální. Je to rychlé, užitečné a utilitární. Co mě ale uchvátilo na tomto procesu ještě víc, je příprava příze. Jasně, můžete si i tento materiál koupit třeba jako ořez z textilky, ale já potřebovala sdělat staré legínky dětí, kde byla vždy na koleni nějaké díra a přišlo mi líto je vyhodit.

A tak jsem sama před dvěma lety googlila, jak na to, aby nastříhaný materiál byl co nejdelší, tedy nemusel jej člověk při tkaní stále napojovat. Tento postup využijete i při recy háčkování, určitě doporučuji vyzkoušet cokoliv, výsledky jsou překvapivě pěkné.

Jak na to

Nejprve je vhodné zvolit si, jestli budete staré oblečení porcovat nůžkami nebo řezacím kolečkem, které používají k práci třeba švadleny. Ke kolečku budete potřebovat ještě podložku na řezání, nůžky zas oceníte pěkně ostré. Já osobně mám trochu hrůzu z ostrých věcí a z kolečka mám trochu respekt, pokud se ale práce s ním nebojíte, věřím, že bude rychlejší než s nůžkami a nebudete mít navíc mozoule mezi prstama, tedy pokud Vám nějaké zbydou… haha…

Kalhoty a džíny

Určitě se nebojte jít i do pevnějších materiálů, co si budeme, dneska už džíny často nejsou neohebný kus poctivého materiálu. Pokud totiž jsou, určitě Vám nepřistanou v koši na recyklaci, že. Důležité je odstřihnout si na začátku z kalhot všechny švy, kapsy a proševy. Zbyde Vám pěkný kus látky, který já vezmu a objíždím nůžkami jakoby „do šneka“. Prostě jedu po obvodu, šířku pruhu volím tak cca 1 cm. V rozích se snažím jet do zatáčky s obloučkem a cíp, který mi tam zbývá, mohu odstřihnout, aby tam nebyla ta špička. V těchto místech se vždycky vytvoří při tkaní trošku cípek, ten můžeme zastřihnout i po tkaní, anebo jej tam ponechat jako strukturu tkaniny, je to na vás. Samozřejmě, že látka má někdy tvar, který „na šneka“ úplně nevychází. Proto některé části prostě odstřihávám, protože přebývají, ale snažím se jet prostě do spirály co nejdelší kus. Zadostiučiněním mi pak je namotat tento kus do pořádného klubka… Taky tak rádi motáte?

 

Trička a legínky

Speciálním způsobem můžete přistupovat k porcování triček. Já ho využila i u dětských legínek, kde jsem nejprve odkrojila gumu v pase, a pak jela jako u trička, v rozkroku jsem takto pokračovala i v jedné z nohavic a druhou jsem pak udělala zvlášť. U trička si též odstřihnete některé části, doporučují průkrčník, a pak i lemování rukávů, ale je to na Vás, pokud máte smysl pro detail, a budou Vám vadit i švy, můžete je odstranit a postupovat jako u kalhot. Já volím techniku, kdy využiji toho, že je triko či legíny takovou rourou. Rozložím si tričko před sebe a přehnu ho odshora dolů. Nepřehnu ho však v půli, ale asi pět cm od ní tak, aby delší část byla vzadu a aby na ní ležela druhá část trička, okraje od sebe cca 5 cm. Teď si k sobě otočím tričko tím přehybem téměř v půli, a tam začínám stříhat rovně směrem k okrajům. Kratší část trička přestřihnu až přes okraj, a tam skončím, druhou část nedostřihnu dokonce. Až dojedete k rukávům, je možné pokračovat nebo odstřihnout, podle situace a trička. Takto nastříhané tričko rozložíme a jak tam máme ten nedostřižený okraj, tak prostříháme, ale ne tak, jak bychom dostříhli, ale vedeme střih šikmo, vždy k tomu dalšímu stříhnutí. Vytvoříme tak v podstatě spirálu a máme z jednoho trička opravdu dlouhý kousek, který si smotáme do klubíčka a hip hip hurá, je to doma!

 

Rozstříháno, naklubíčkováno, a teď už jen hodit do stavu, namotat na tkací jehlu například a koberce, podsedáky či jiné poklady jsou tu jako na drátkách. A pokud máte velký háček, tak se toho taky nebojte. Dnes už se prodávají textilní příze i hotové, ale není nad to se pustit do vlastní recyklace.

Přírodě a Vašemu obnošenému šatstvu 3x sláva!

Vaše Zatkaná